יום שני, 10 בדצמבר 2012

חומרי איטום


הידעתם שרק מאז שנות ה-70 החלה לתפוס תאוצה המחשבה על חיסכון באנרגיה בעת בניית הבית? רעיון זה בא לביטוי בעיקר בכל מה שקשור לשימוש באחד מאותם חומרי איטום שניתן למצוא היום בשוק.

יש טעות די שכיחה שנוגעת לאיטום מרתפי הבתים. בעלי בתים רבים, לאחר שצפו בתוכניות טלוויזיה שעוסקות בשיפוץ הבית, או לאחר שהתייעצו עם חבר שאינו מומחה באיטום, חושבים שעל ידי ריסוס חומרי איטום, כמו פוליאוריטן או אפוקסי, לחלק החיצוני של קיר הבטון, אפשר יהיה למנוע חדירה של מים לתוך הקיר עצמו.

האמת היא מורכבת יותר. על מנת שקיר בטון יהיה אטום, צריך לאטום את הקיר באופן כזה שהחומר יחדור לעומק קיר הבטון עצמו. אבל עדיין לא נוצר מוצר שיוכל לפעול בדרך זו. כל חומר איטום משמש מעין "מעיל" שדוחה את מרבית המים והלחות ומונע מהם לחדור פנימה. אבל לאורך זמן, חומרי האיטום לא ימנעו לחלוטין את חדירתם.

אפשרות נוספת למניעת חדירת לחות ורטיבות למרתף היא לצפות בחומר איטום את החלק הפנימי של קיר הבטון והכך להגן על המרתף מהצד הפנימי שלו מפני מים, אדים או גז. איטום זה אמנם מועיל ומגביל את כמות הלחות, אבל הוא לא יגן ולא ימנע הצפה, לא יאטום סדקים שהתפתחו בקירות המרתף ברבות השנים ויש לצפות לחדירת לחות מהנקבוביות הזעירות שמצויות בבטון.

השימוש הטוב ביותר בחומרי איטום, מכל סוג שהוא, הוא כשרוצים לאטום משטחי עץ חיצוניים. אלה סופגים בקלות את החומר הכימי ודוחים את חדירת הלחות והמים במשך שנים רבות.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה