יום שני, 15 באפריל 2013

כיצד לתכנן נכון את חלל המטבח


הבית שלכם קטנטן והמטבח זעיר? הבית ענק והמטבח רחב ידיים? המטבח נסתר וסגור? המטבח תקוע מיד בכניסה? בין אם כך ובין אם כך תצטרכו לעצב את המטבח בצורה נכונה שיהיה נעים, פונקציונלי, יפה ונוח לעבודה ולשהיה ממושכת. תכנון חלל המטבח מהווה משימה לא פשוטה, יש הרבה משתנים והרבה צרכים- מיקום הגז ישפיע על מיקום הכריים, מיקום החשמל ישפיע על מיקום המקרר, מיקום הברז ישפיע על מיקום המדיח ועוד לא התחלנו לדבר על זה שחייב כמובן גישה לתנור אפיה ולמשטחי עבודה נוחים.

נישה לתנור אפיה? עיצוב נכון – אחלה פתרון

לעצב את המטבח בצורה יפה ופונקציונלית זו משימה לא פשוטה אך בהחלט אפשרית.

לשם כך עליכם לפעול בצעדים ולקחת כמה דברים בחשבון:

  • קביעת מטרות: המטרות שלכם כוללות עמידה בתקציב, פונקציונליות, נוחות, גישה מיטבית לכל מוצרי החשמל, מראה מואר, אפשרות לנוע במטבח כמה שיותר, משטחי עבודה רבים ככל הניתן, פתרונות אחסון מתקדמים ובקיצור- ניצול מיטבי של החלל הקיים.
  • פונקציונליות: כשאתם מעצבים מטבח חשבו על הצד המעשי שלו. דמיינו עצמכם במטבח והגדירו מראש את הצרכים שלכם. בדקו כמה זמן אתם מבלים במטבח (בהווה ובעתיד עם הרחבת המשפחה), אילו מכשירים ואביזרים אתם צריכים, מה יותר חשוב לכם – קולט אדים מקצועי או נישה לתנור אפיה? אם יש לכם חלון ענק מעל הגז וותרו על קולט האדים והשקיעו במשהו נחוץ יותר. אם המקרר הענק יחסום את הגישה לתנור האפיה בחרו מקרר קטן יותר וכן הלאה.
  • יופי: אחת המטרות הבולטות בעת עיצוב חלל המטבח היא עיצוב המטבח שיהיה יפה ונעים. אם בעבר השקיעו מפתחיהם של מוצרי חשמל, ארונות, אביזרים וטכנולוגיות מטבח רק ביכולות ביצוע, בנוחות הפעלה, בבטיחות, בחיסכון באנרגיה וביעילות היום מושם דגש רב גם על מראה ועיצוב של הכל אלה. כולנו רוצים בית יפה, מעוצב היטב ונעים וזה לא נעצר במטבח. אז כמובן שהמטבח צריך להיות מעוצב בצורה יפה, להמשיך בקו העיצובי של הבית ולהשרות אוירה מתבקשת, אך לא רק. הימנעו ממצב בו היופי בא על חשבון הפונקציונליות והקפידו לעצב מטבח יפה אך גם נוח לשימוש. אל תחסמו את הגישה לתנור האפייה רק לשם היופי ואל תבחרו בברז מעוצב יפיפה שמשפריץ לכל עבר. חפשו יופי, איכות ונוחות ולא רק יופי. 
  • עיבדו עם מה שיש: בעת תכנון המטבח שימו לב היטב לחלל שלכם ולאילוצים שהוא מכתיב. חלל מטבח קטן צריך להיות חלק ועם קוים נקיים, בצבע בהיר שנותן תחושה של מרחב. עם חלל גדול אפשר פחות להיזהר ולהתחשב בגודל האביזרים, הארונות ומוצרי החשמל אך לא ניתן להתעלם מכך כליל.
  • התאמה למערכות הקיימות: בעת עיצוב המטבח ומיקום האביזרים, בחירת המוצרים והעדפתם של מוצרים מסוימים תלויה  במבנה המטבח שלכם, בגודלו ובמיקומם של המערכות השונות. מכשיר לקליטת אדים צריך להיות ממוקם מעל הכיריים; תנור גז חייב להיות ממוקם ליד ברזי הגז; מדיח כלים חייב להיות ליד הכיור; מקרר חייב להיות בגודל המתאים וליד שקע חשמל; משטח העבודה חייב להיות סמוך לכיור וכן הלאה. 
  • מואר, קל לניקוי ונגיש: מטבח יעיל מכיל מקומות אחסון רבים, משטחי עבודה גדולים וקלים לניקוי מחומרים עמידים, מכשירי חשמל מתקדמים שיוצבו במקום נגיש, תאורה רבה ויעילה וחלל עבודה נוח ומרווח. יש להשאיר שטחים ריקים, להימנע מעומס ויזואלי ולבחור צבעים בהירים שיתנו תחושה של מרחב וניקיון. הקפידו על גישה נוחה מהכיור למדיח כלים, על גישה לתנור אפיה מהמקרר וממשטחי העבודה ועל מספיק מרחב בו יוכלו לנוע שני אנשים לפחות. 


אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה