יום שלישי, 25 ביוני 2013

כל מה שחשוב לדעת על בידוד אקוסטי

מניעת חדירה של רעשים מהחוץ אינה רק שמירה על איכות הסביבה, אלא, בעיקר שמירה על הרווחה. רעש, וזיהום יכולים לגרום למחלות. מחקרים מראים כי אנשים שנחשפים באופן מתמיד לרעש מתמשך עלולים לסבול ממתח, עצבנות, נדודי שינה, ריכוז לקוי ומחלות לב וכלי דם.

בידוד אקוסטי הוא סוג של בידוד מרעש שמטרתו למנוע מרעשים להיכנס או לצאת מחלל סגור. זאת, על ידי יצירת חיץ בין אזור הפנים לאזור החוץ. מאחר שגלי הקול מסוגלים לנוע במגוון אופנים, תהליך הבידוד ובחירת החומרים המשמשים לבידוד, ישתנו בהתאם. בחלק מהמקרים, הבידוד מפחית את הרעש ביעילות אבל לא מונע העברת קולות.

אחת הגישות הנפוצות יותר ליצירת בידוד אקוסטי היא בניית מחסום כלשהו בין מקור הקולות לבין הסביבה הקרובה. התקנה של לוחות על הקירות הפנימיים היא אחת הדוגמאות לבידוד אקוסטי. לוחות אלה מכילים קצף או חומר אחר שסופג גלי קול.

אפשרות נוספת ליצירת בידוד אקוסטי כרוכה בהחדרת חומרים שמפחיתים את העברת גלי הקול דרך הקיר הקיים. גישה זו לא מבטלת לחלוטין את חדירת גלי הקול לקיר עצמו, אבל הקיר יכול לספוג מספיק גלי קול כדי למזער את העוצמה שנשמעת בצידו השני של הקיר. קבלנים משתמשים לעתים קרובות בגישה זו בבניה של בנייני מגורים ובאזורים שבהם אנשים חיים ועובדים בסמיכות האחד לשני.

גם שימוש בחומרי בנייה שטופלו באופן מיוחד יכולים לספק מידה מסוימת של בידוד. שימוש בלוחות מצופים בחורים דוחי גלי קול, מאפשר בניית קירות פנימיים שממזערים את העברת הקולות בין החדרים השונים. שילוב של דלתות אטומות לרעש יכול אף הוא להתמודד עם רעשים יומיומיים, כגון נחירות או דיבור בטון רגיל. רעשים רמים יותר יש לסנן באמצעות חומרים שונים שיעמעמו את הרעש באופן משמעותי.

לסכום נושא הבידוד האקוסטי, מומלץ להשתמש במספר שיטות בידוד בעת ובעונה אחת. לדוגמה, בניית קירות פנימיים עם לוחות עץ שטופלו להפחתת קול, אותם מכסים בלוחות מרופדים, ושימוש בקצף בידוד למילוי החללים כדי לצמצם במידה ניכרת העברת קולות מאזור אחד למשנהו. הבחירה הנכונה בחומרי בידוד אקוסטיים מחייבת התערבותם של מומחים בעת עיצוב המבנה החדש או שיפוצו של מבנה קיים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה