יום רביעי, 29 בינואר 2014

בנייה קלה - מה זה ומתי כדאי להשתמש בשיטה

בניה קלה נקראת גם בניה מתועשת או מודולרית, ואכן כשמה כן היא – שיטת בניה קלה גם לייצור וגם להרכבה. שיטת הבניה הקלה נותנת פתרון טכנולוגי מתקדם כשרוצים למשל, להוסיף חדר או לבנות על הגג והיא משתמשת בחומרים כמו ברזל, עץ או אלומיניום.  

קירוי בבניה קלה

מפליא למדי כיצד במשך כמה עשורים גדל מבחר האפשרויות והחומרים החדשים שמשמשים לקירוי. מדובר בחומרים חדשים ובמערכות בניה חדשות שמחזיקים מעמד זמן ארוך יותר באופן משמעותי,  דורשים פחות תחזוקה ובמקרים רבים מיוצרים למעשה ממתכות ממוחזרות, גומי ופלסטיק.

נראה כי ההתפתחויות החדשות בתחום החומרים משמשות היום בעלי עסקים ובעלי בתים רבים שנהנים להשתמש בחומרים חדשים קלי משקל לקירוי. חומרים ומוצרים אלה מעוררים באז עצום בענף הבנייה.
היום מערכות מסורתיות, כמו מערכות שמבוססות על מינרלים כבדים, הופכות להיות מיושנות והן מפנות את מקומן לבניה קלה הן מבחינת המשקל והן מבחינת מלאכת ההרכבה.

בנייה קלה
המשקל של החומר שבו משתמשים לבניית הגג או התקרה הוא בעל חשיבות רבה. למשל, בתים ומבנים מסחריים רבים מהונדסים בעצם כדי שיוכלו לעמוד במשקל של גגות קלים יותר. בנוסף, חומרים חדשים אלה מאפשרים גם יצירות דקורטיביות חדשות.

להלן מספר חומרים חדשים שמאפשרים לבנות גג קל בהרבה בהשוואה לחומרים המסורתיים:

-          גג פח מברזל חד שכבתי – אידיאלי לקירוי מחסנים. בניה קלה שעושה שימוש בגג זה מתאימה יותר למבנה שאמור לשמש כמחסן שאינו מאויש. הגג אינו כולל בידוד אקוסטי או טרמי, וחומר הגלם נחשב לזול ביותר.

-          גג רעפים עשוי מעץ – גג זה מתאים במיוחד לאקלים יבש כמו אירופה הצפונית ופחות לישראל שבה השמש והלחות מצויים בשפע. חשוב גם לקחת בחשבון שבניה של גג מעץ דורשת תחזוקה רבה.

-          גג מברזל מבודד – בניה קלה זו משתמשת בברזל מבודד גם לבניית הקירות וגם לבניית הגג. בניה זו מתאימה קצת יותר למגורים מאשר גג פח מברזל, אבל עדיין זו רמת דיור נמוכה. בעצם, שיטה זו מתאימה הרבה יותר לבניית מחסן. חשוב לדעת כי במבנים אלה יכולים להצטבר נוזלים בין הגשרים שמרכיבים את גג הברזל, בעיקר בשעות שלפני הזריחה.

למאמר בנושא - חיפוי קירות חוץ לחצו כאןאין תגובות:

הוסף רשומת תגובה