חוק הפרגולות - תיקון תקנה 101

מה זה חוק הפרגולות?

באוגוסט 2014 רפורמת חוק הפרגולות יצאה לדרך, מתוך מטרה ברורה - להקל על הציבור ולהעניק קצת יותר "חופש פעולה" בכל הנושא של תוספות בנייה למיניהן, בבתים הפרטיים ללא קבלת היתר מהרשויות המקומיות. בניגוד לתהליך הארוך והמייגע שאדם היה צריך לעבור לשנים הקודמות לרפורמה המיטיבה רק כדי לקבל אישור עבור תוספת פרגולה או סגירת מרפסת בביתו כשבפועל הדבר אינו מפריע או מעניין אף אדם מלבד בעל הנכס עצמו , בירוקרטיה רבה, וזמן רב מזמננו היקר נחסך בתקנה זו. התיקון בחוק מדבר על סוגים שונים של תוספות: פרגולות, התקנת סוככים למיניהם ומרקיזות מתקפלות (לתוספות נוספות שהוגדרו בתיקון החוק ניתן ללחוץ על הקישור מטה). למרות הרפורמה המיטיבה ולמרות שאין צורך בקבלת אישור מהרשויות, מחובת בעל הנכס לדווח על תוספת בנייה חדשה לרשות המקומית (לטופס דיווח עבור עבודות בניה הפטורות מהיתר יש לחות על הקישור מטה). מומלץ בשלבי תכנות התוספת הרצויה לבדוק היטב שהפרגולה או כל תוספת אחרת שבחרתם להקים בנכס שלכם אכן עומדת בתנאים הבאים: ישנם תוספות שכלל לא מצריכות דיווח לרשויות ואלו הן:

  • לא יבלוט מקיר המבנה שעליו מותקן הסוכך או הפרגולה יותר משני מטרים.
  • נבנה מחומרים קלים כגון: אלומיניום, עץ, פלסטיק וכדומה.
  • הקמת סוכך מתקפל או בשמו השני "מרקיזה" הינה פטורה מהיתר, בתנאי שבמצב שהגגון סגור לגמרי, אינו בולט מעל ל-50 סנטימטרים מהמבנה עצמו.
  • קירוי באמצעות בד המגן מפני השמש - מצללה פטורה מהיתר, בתנאי שהגובה של המצללה אינו עולה על 3 מטרים, הפתח בין עמוד לעמוד אינו עולה על 5 מטרים ומשקל הקירוי עצמו אינו עולה על 3.5 קילו למ"ר.

 

  תוספות שאינם חייבות בהיתר אך חייבות בדיווח לרשות המקומית:

בעל הנכס מחויב להודיע לרשות המקומית על תוספת העולה על 20 מטרים מרובעים, תוך 45 ימים ממועד ביצוע העבודות ובנוסף מחויב לצרף לטופס הדיווח, אישור של מהנדס בניה בנושא עיגון הפרגולה או הסוכך וכן על יציבותן. התנאים להקמת פרגולה או סוכך מסוג זה הינם:

    1. שטחם של הפרגולה או הסוכך אינו עולה על 50 מ"ר או על רבע  משטח הקרקע הפנוי ממבנים או הגג שלכם – החישוב מתבצע על סמך השטח הגדול יותר מבניהם.
    2. הפרגולה או הסוכך יוקמו על גבי המבנה או שטח הקרקע, אלא אם כן נקבעה הנחיה או הוראה אחרת בהיתר, בהנחיות המרחביות או בתוכנית שלפיה מותרת הקמת פרגולה או סוכך במקום אחר במבנה.

 

למידע נוסף ודיווח על "ביצוע עבודות ומבנים הפטורים מהיתר" לחצו !
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram